Neden Yaptım, Nasıl Yaptım Bilmiyorum…

25

Halil Erdoğmuş
E-bebek kurucu patronu

Sabah saat 05:30. Havaalanında günübirlik bir iş seyahati için uçağımın bulunduğu koridorda, D15 kapısına doğru yürüyorum. Türk Hava Yolları yardım bankosunun önünden geçtim. Bankoda altı görevli oturuyorlardı. Kendilerine soru soran herhangi bir müşteri yoktu. Adımlarım hızlı hızlı devam ederken, bu insanlar sabahın bu saatinde her gün herkesin sorununu çözmek, her soruya cevap vermek için oradalar diye düşündüm. Sonra nedense aklıma Üstün Dökmen’in aşağıdaki şiiri geldi ve acaba hiç kimse onlara gidip, “Size, bu bankoya herkes sorununu çözmeniz için geliyordur, hiç sadece selam vermeye gelen oluyor mudur” diye merak ettim. Bunu düşünürken bankodan uzaklaşıyordum, ancak bir taraftan zihnim bunları düşünmeye devam ediyor, diğer taraftan ayaklarım hızla kapıya doğru ilerliyor. Dilim ise atlara kuşlara selam ver şiirini mırıldanıyordu.

Uçağımın kalkış saatine uzunca bir süre olmasına da güvenerek ani bir manevrayla geri dönüp bankoya yöneldim. Bankoya yaklaştığımda grubun amiri olduğunu belli edercesine bir görevli hafifçe eğilerek bana “Buyurun efendim size nasıl yardımcı olabiliriz” diye sordu. Ben de ona aynı düşündüğüm gibi, affedersiniz size bir soru sormak istedim, size buraya hep sorunlarını çözmeniz için geliyorlardır, sadece merhaba diye selam vermek için gelen oluyor mu dedim? Sanırım cevap çok akıllıcaydı. Bana dönerek “sanırım şimdi bir tane olacak” dedi. 😊 Karşılıklı gülümsemeden sonra ben ülkemizin bu güzel markası iyi ki var sizlerde iyi ki varsınız, sizlere sadece selam vermek istedim dedim ve ayrıldık.

Karşılıklı olarak sabah sabah enerji aldık. Etrafımızda olan, her gün ya da belirli sürelerde önlerinden geçtiğimiz, özellikle hiç tanımasak da, direk hiç hizmet almasak da bizlere çözüm üreten insanlara selamımızı esirgemiyor muyuz diye düşünüp durdum. Sonra çok sevdiğim ve zaman zaman dilime dolanan o güzel şiiri bir kez daha mırıldandım durdum..

Selam Ver…
Yola çıkınca her sabah,
Bulutlara selam ver.
Taşlara, kuşlara,
Atlara, otlara, insanlara selam ver.
Ne görürsen selam ver.
Sonra çıkarıp cebinden aynanı,
Bir selamda kendine ver.
Hatırın kalmasın el gün yanında.
Bu dünyada sen de varsın!
Üleştir dostluğunu varlığa,
Bir kısmı seni de sarsın…